Hakkımızda

      Adım Hatice YURDAKUL;

     8 Kardeşin 5 numarası. Yemek yapma merakı aileden gelir. Kendimi bildim bileli, mutfak, bizim mekanımız, özelimiz, paylaştığımız anılarımızdır. Sohbetlerimiz mutfakdadır. neredeyse günümüzün büyük çoğunluğu mutfakta geçer. Günde kahvaltı ve iki öğün yemek pişirilir. Kahvaltımız açık büfe çeşitliliğindedir. Öğle ve akşam yemeklerimiz için babamın verdiği listeye göre yemek yapılır. Annem yemek görevini bana vermişti. evin yemeklerini yıllarca ben yaptım. Ben severek yemek yaptım. zevk alarak yemek yaptım.

     Ve bir gün mesleğim olacağı hiç aklıma gelmemişti. Mesleğe tencere yemekleri yaparak başladım. Yemeğimi yiyenlerin memnuniyetini görmek bana büyük mutluluk veriyordu.mesleğimi ileriye taşımak için bir çok alanda çalıştım. hiç ustam olmadı.  Mesleğimi profosyelleştirmek için eğitimini aldım. Diplomalarımı ve eğitim sertifikalarımı aldım. Yeterli görmedim. şu an Turizm Otelcilik bölümünde okumaktayım.

     Atatürk Kız Teknik Ve Anadolu Mesleki Lisesinde usta öğretici olarak öğrencilerime eğitim vermekteyim.

     Yakın cevremden hatay yöresine özgü yemek talepleri geliyordu. Zamanla bu talebler çoğaldı. Bir kadın olarak bu işi profosyenelce yapmak ve daha geniş müşteriye ulaşabilmek için sitemi kurdum.

     Şu an hem evlerden hemde restoran, cafe, otel, caterink ve organisazyonlardan talep almaktayım.

     Ürünlerime kefilim. 

     Müşterilerimizin özel davetleri için evlerinde veya işyerlerinde menülerini hazırlayıp, sunumunu yapıyorum.

     Hatay mutfağı muteşemdir. Türk, Arap ve kısmen fransız mutfağının harmanıdır. En büyük arzum Bu eşsiz mutfağı Türkiyede ve dünyada hakettiği şekilde tanıtabilmektir.